mirco
13 بهمن 1401 - 22:59

وزیر دفاع ترکیه: نشست‌ها با روسیه و سوریه در سطح فنی ادامه دارد

وزیر دفاع ترکیه امروز پنجشنبه گفت که نشستهای سه‌جانبه بین ترکیه، روسیه و سوریه، طی روزهای آینده در سطح فنی ادامه خواهد داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه امروز پنجشنبه خبر داد که نشستهای این کشور با سوریه و روسیه ادامه دارد.

پایگاه خبری عربی-۲۱ به نقل از آکار گزارش داد، نشستهای سه‌جانبه بین ترکیه، روسیه و سوریه، طی روزهای آینده در سطح فنی ادامه خواهد داشت. وی همچنین مدعی شد که تنها هدف ترکیه از عملیات نظامی در سوریه و عراق، از بین بردن گروههای تروریستی، تأمین امنیت مرزها و جلوگیری از ورود آوارگان جدید به ترکیه است.

این مقام ترکیه با این ادعا که آنکارا نمی‌تواند هیچ اقدامی انجام دهد که به ضرر سوریهای مقیم ترکیه یا داخل سوریه باشد، خاطر نشان کرد: ترکیه در تلاش است شرایط بازگشت امن آنان (آوارگان) به کشورشان را فراهم کنند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هم سه شنبه هفته جاری  از حصول توافق اولیه برای پیوستن ایران به چارچوب سه‌جانبه روسیه، ترکیه و سوریه خبر داد.

لاوروف طی نشست خبری مشترک با «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر، گفت که به توافق اولیه‌ای برای پیوستن ایران به روند ارتباط گرفتن ترکیه و سوریه با مشارکت و میانجی‌گری روسیه دست یافته‌اند.

 وی در ادامه توضیح داد: «روسیه از تمایل [رجب طیب] اردوغان [رئیس جمهور ترکیه] برای عادی‌سازی روابط با [بشار] اسد [همتای سوریه خود] حمایت می‌کند و آماده است تا تلاش‌ها در این زمینه را افزایش دهد».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه درباره اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر احتمال توسل به گزینه نظامی علیه ایران، تصریح کرد: «غرب ترجیح می‌دهد به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل آب‌دهان بیاندازد و به تجاوز روی آورد».

پیش از این نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفته بود که ایران به روند مذاکرات عادی‌سازی روابط آنکارا-دمشق می‌پیوندد.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015964